Bacau, Faraoani, 607170
0234 254 021
scoalafaraoani@yahoo.com

RAPORT  PRIVIND  ACTIVITATEA  COMISIEI DE DEZVOLTRARE PROFESIONALĂ ȘI EVOLUȚIE ÎN CARIERA DIDACTICĂ

RAPORT  PRIVIND  ACTIVITATEA  COMISIEI DE DEZVOLTRARE PROFESIONALĂ ȘI EVOLUȚIE ÎN CARIERA DIDACTICĂ

AN  ŞCOLAR  2020 – 2021

În  anulul şcolar 2020 – 2021, activităţile de perfecţionare a cadrelor didactice s-au derulat în concordanţă cu obiectivele fixate, după cum urmează:

 

Formare continuă

La nivelul comisiilor metodice ale educatoarelor, învăţătoarelor şi diriginţilor, precum şi la nivelul catedrelor de la nivelul şcolii s-au susţinut și prezentat materiale ştiinţifice, s-au realizat proiecte didactice, fişe de evaluare, expoziţii cu materiale didactice şi produse ale activităţii elevilor.

GRADE DIDACTICE

p.î.p. Șerban Alexandra- a obținut examenul de definitivat

Cursuri/ activităţi de formare/ sesiuni de comunicări/simpozioane/workshopuri/concursuri

 • Participare la Webminar Drug PreventIT, organizat de Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Bacău – 25 noiembrie 2020 – prof. documentarist Arucsandei Ana-Mirela.
 • Curs CCD – „Evaluarea cadrelor didactice din perspectiva contextelor profesionale didactice și a inspecției școlare” – p.î.p. Lichi Ramona, p.î.p Ciceo Mihaela, p.î.p. Pintilie Oana Raluca, prof. Lupiș Florina Olimpia, prof. Florescu Mihaela.
 • Evaluare formativă online –28.01.2020 prof. documentarist Arucsandei Ana-Mirela
 • Webminar-Urania Cremene „Teoria autodeterminării. Metoda prin care profesorii repară motivația elevilor și deblochează performanța fiecărui copil” – p.î.p. Ciceo Mihaela
 • „Crează imagini prin poveste” 24.11.2020, „ Jocuri didactice la școală, în tabără și online” p.î.p. Farcaș Lohan Nicoleta;
 • Cercul povestitorului” – 27.01.2021 – p.î.p. Strugaru Elena
 • 09.2021 – Curs e-Twinning- 40 ore; 10.11.2020 – Abilitarea curriculară a cadrului didactic din învățământul primar pentru clasele pregătitoare -16 ore; 15.11.2020 – Cum să susții o Lecție de nota 10   –  3 ore; 4.12.2020 – Intruirea mozaLearn ICT(formare internațională); 2.02.2021 – Soluții inovatoare în predarea online și la clasă folosind mozaweb și mozabook – 16 ore ( Conferință internațională); 12.02.2021 – Dezvoltarea abilităților funcționale de bază necesare pentru utilizarea dispozitivelor digitale și a aplicațiilor online– 8 ore; 15.02.2021 –  Învață să predai asincron – Curs eLearning și webinar – 12 ore; 13.03.2021– Management educațional și comunicare instituțională – 89 ore, 22 credite; 09.04.2021 – Valorificarea soft-ului educațional de concepție proprie în studiul disciplinei predate – 60 ore, 15 credite; 01.07.2021 – ECDL – în curs de certificare  –  p.î.p. Cadar Emiliana
 • Conferința „Atuurile Personale” mai 2021, program de dezvoltare personală pentru cadrele didactice î.p. Crihan Gica.
 • Simpozion național „Cei șapte ani de acasă”, „Din suflet, pentru mama” Ed. 2021
 • Webminar IX: Povești din sala de clasă (10.05.2021), Webminar I: Educația la timpul prezent (10.05.2021) – î.p. Ciceo Mihaela;
 • Evaluarea cadrelor didactice din perspectiva contextelor profesionale și a inspecției școlare, program de calificare cu 30 credite, organizat de CCD Bacău prof.: Lupiș Florina, p.î.p. Lichi Ramona, p.î.p. Cochior –Pleșcan Felicia, prof.Tancău Tereza, prof. Florescu Mihaela, p.î.p. Ciceo Mihaela, prof. Bîra Constantin;
 • CRED, program de specializare cu durata de 120 ore/ 30 credite, organizat de CCD Bacău  prof. Vasilică Nicoleta,p.î.p. Lichi Ramona, p.î.p.  Pintilie Oana-Raluca, p.î.p. Rotaru Cristina-Georgeta, p.î.p. Cochior –Pleșcan Felicia ;
 • Webinar ,,Eroii internetului,,organizat de Adfaber- Bîra Constantin;
 • Workshop ,, Predare bazată pe atașament,,- Prof.Vasilică Nicoleta;
 • Conferința transnațională,, Educație online fără hotare,, Chișinău – Vasilică Nicoleta
 • Participare la conferința internațională 21st CENTURY COMPETENCES FOR TEACHEARS AND STUDENTS  (organizată de Asociația pentru educație și formare Bacău) –
10 .09.2020
 • Webinar: Povești din sala de clasă organizat de Asociația Europeană a Profesioniștilor din Educație EDUMI ( 1 oră) – 18.03.2021, Balan Mariana;
 • Webinar: Training III: „Eroii internetului – Siguranță online pentru elevi,,– Modulele parcurse: E cool să fii amabil și Dacă ai îndoieli, întreabă, organizat de Asociația ADFABER – 18.03.2021-Balan Mariana;
 • Webinar: Training I: „Eroii internetului – Siguranță online pentru elevi ,, Modul parcurs: Distribuie cu prudență”, organizat de Asociația ADFABER – 6.04.2021-Balan Mariana;
 • Certificat la Consilierea Profesională – Atestarea 2021, fară stres! PROBA PRACTICĂ – modalități de integrarea criteriior de evaluareîntr-un discurs convingător” organizată de Asociația Generală a Învățătorilor din România, filiala din Republica Moldova (5 ore în direct – 6 ore studiu independent) – 14.04.2021-Balan Mariana;
 • Adeverință activitate de formare și perfecționare online Elevul tău este un Geniu!” organizată de SELLification (3 ore) – 15.04.2021- Balan Mariana
 • Conferința Națională online „Bune Practici în școala Proactivă organizată de Asociația Generală a Învățătorilor din România, filiala din Republica Moldova (2ore direct – 4 ore autodidact) – 23.04.2021- Balan Mariana;
 • Conferința Revoluția Mentalității în Educație- Principii și metode de evaluare organizată de Fundația Romanian Business Leaders, Institutul Dezvoltării Personale, Superteach – 24.04.2021- Balan Mariana;
 • Educația la timpul prezent; Webinar III”, organizat de Asociația Europeană a Profesioniștilor din Educație EDUMI (1 oră) – 8.06.2021- Balan Mariana;
 • Webinarul Unicitate personală și profesională organizat de Asociația Generală a Învățătorilor din România, filiala din Republica Moldova (2 ore direct și 2 ore autodidact) – 8.06.2021- Balan Mariana;
 • Conferința Națională online Bune Practici în școala Proactivă ediția a VI-a organizată de Asociația Generală a Învățătorilor din România, filiala din Republica Moldova (2 ore direct – 4 ore autodidact) – 18.06.2021- Balan Mariana.

PUBLICAȚII

 • „Bune practici la școala noastră” decembrie 2020, „De prin școală adunate”, „Școala și familia modernă” în revista Ecouri din Vale – p.î.p. Crihan Gica
 • „Cei 7 ani de acasă” în revista Evaluare în învățământul preuniversitar, Martie 2021; „Valori etice și estetice receptate la școlari prin literatură” în revista Orizonturi didactice, Nr.3 martie 2021– p.î.p. Rotaru Cristina.

CONCURSURI

            Semestrul I:

 • Nu au fost participări la concursuri datorită restricțiilor pandemiei cu virusul SARS-CoV-2

 

 • Semestrul al II-lea:
 • participare Concursul Regional cu creație artistico-plastică și literară „Mugurașii de primăvară” ediția a II-a, Martie 2021 – p.î.p. Ciceo Mihaela, î.p. Șerban Alexandra;
  • Cancel David-Cosmin-premiul I
  • Iacobus Medeea-Maria-premiul al II-lea
 • Concursul „Mărțișoare zâmbitoare” –î.p. Ciceo Mihaela, p.î.p. Șerban Alexandra;
  • Premiul I-Iacobus Medeea Maria
  • Premiul al II-lea- Ciceu Stefan Octavian
  • Premiul al III-lea-Diac Eliza Sofia
 • Concursul Național de Creație Artistico-Plastică și Practică – Prof înv. preşcolar Farcaş-Lohan Nicoleta;
 • Concursul Păstrătorii Tradițiilor- Prof înv. preşcolar Farcaş-Lohan Nicoleta;

  PROIECTE EDUCAȚIONALE

 • Proiect Educaţional Local „Ortografia, cartea mea de vizită” – coordonator, Lupiș Florina Olimpia;
 • Proiect Educaţional Local “La Mulți ani, România mea!” – echipa de proiect: prof. înv. preşc. Ciceo Mihaela, p.î.p Șerban Alexandra, prof. doc. Arucsandei Ana- Mirela;
 • Proiect Educaţional Local “Așteptându-l pe Moș Crăciun” – echipa de proiect: p.î.p Ciceo Mihaela, p.î.p Șerban Alexandra, prof. documentarist Arucsandei Ana-Mirela;
 • Proiect Educaţional Local “Hai să dăm mână cu mână” – echipa de proiect: p.î.p Ciceo Mihaela, p.î.p Șerban Alexandra, p.î.p Pintilie Oana Raluca, prof. documentarist Arucsandei Ana-Mirela;
 • Proiect Educaţional Local “Ghioceii îmi șoptesc cât îmi ești de dragă” – echipa de proiect: p.î.p Ciceo Mihaela, p.î.p Șerban Alexandra, prof. documentarist Arucsandei Ana-Mirela, Strugaru Elena, Farcaș-Lohan Nicoleta;
 • Proiect Educaţional Local “Din suflet, pentru mama” – echipa de proiect: p.î.p Rotaru cristin
 • Proiect Educaţional Local “1 Iunie” – echipa de proiect: p.î.p Ciceo Mihaela, p.î.p Șerban Alexandra, prof. documentarist Arucsandei Ana-Mirela;
 • ,,Citești, deci câștigi!” Proiect local cu Biblioteca școlii – Cadar Emiliana, Barzaghideanu Delia
 • Proiect Educațional Local „Natura este prietene mea” – Prof înv. preşcolar Farcaş-Lohan Nicoleta;
 • Erasmus+ – Science With Game – internațional, România (1), Turcia (10), Azerbaidjean (1) – p.î.p. Cadar Emiliana;
 • Erasmus+ Apprentice in european partenerships– România – p.î.p. Cadar Emiliana.

PARTENERIATE

 • Plan de intervenție cu Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Bacău. În carul căruia au fost desfășurate o serie de activități: „Cum să creștem sănătoși” cu clasa Pregătitoare și Grupele Mijlocie și Mare de la Școala Gimnazială Nr.1 Faraoani, „ABC-ul emeoțiilor” cu clasele I, a II-a, a III-a de la Școala Gimnazială Nr.1 Faraoani, „Necenzurat” cu clasele a VIII-a Școala Gimnazială Nr. 1 Faraoani și Școala Gimnazială Nr. 2 Faraoani. Activitățile au fost desfășurate de către prof. documentarist Arucsandei Ana – Mirela în colaborare cu p.î.p. Cochior Pleșcan Felicia, p.î.p Ciceo Mihaela, p.î.p Șerban Alexandra, p.î.p. Roratu Cristina, p.î.p. Cadar Emiliana, p.î.p. Pintilie Oana Raluca, prof. Drob Vasile- Doru și Bălan Mariana.

ACTIVITĂȚI EXTRACURRICULARE

 • Semestrul I:
 • Gradinita mea draga!– 5 oct. Ziua Mondială a Educaţiei prof. înv. preșcolar – David Iuliana Nicoleta
 • Halloween, Oct. 2020, prof. Stoicesu Diana, prof. Porumb Claudia
 • ,,Ziua Internaținală a Toleranței” documentarist Arucsandei Ana-Mirela
 • Ziua Naţională a României, „1 Decembrie” – sărbătoarea noastră” înv. primar: Crihan Gica, Diaconu Mărioara, Ardei Ana, Cochior Pleșcan Felicia, Lichi Ramona, Rotaru Cristina, Cadar Emiliana, Bulai Cristina, Barzaghideanu Delia, Pintilie Oana Raluca;
 • Să-l cunoaștem pe Eminescu” – Rotaru Cristina, documentarist Arucsandei Ana-Mirela, Cadar Emiliana, Pintilie Oana Raluca;
 • 24 ianuarie – Unire în cuget și simțire” prof. înv. primar: Crihan Gica, Diaconu Mărioara, Ardei Ana, Cochior Pleșcan Felicia, Lichi Ramona, Rotaru Cristina, Cadar Emiliana, Bulai Cristina, Barzaghideanu Delia;
 • Cum să creștem sănătoși” – prof. documentarist Arucsandei Ana-Mirela, p.î.p. Ciceo Mihaela, p.î.p. Șerban Alexandra;
 • ABC-ul emoțiilor” – prof. documentarist Arucsandei Ana-Mirela, p.î.p. Pintilie Oana Raluca;
 • Necenzurat-Unpulagged” – prof. documentarist Arucsandei Ana-Mirela, prof. Drob Vasile-Doru.
 • Urătură pentru colegi” – p.î.p. Farcaș Lohan Nicoleta
 • Colinde pentru cei dragi” p.î.p. Strugaru Elena

 

 • Semestrul al II-lea:
 • ,,Mama mea e ca o floare! ,, – cântece, poezii dedicate Zilei de 8 Martie – Ardei Ana, Crihan Gica, Diaconu Mărioara,
 • Cum să creștem sănătoși” – prof. documentarist Arucsandei Ana-Mirela, p.î.p. Cochior-Pleșcan Felicia;
 • ABC-ul emoțiilor” – prof. documentarist Arucsandei Ana-Mirela, p.î.p. Cadar Emiliana;
 • Necenzurat-Unplugged” – prof. documentarist Arucsandei Ana-Mirela, prof. Bălan Mariana.
 • Atelier de educație financiară FLIP”, în parteneriat cu Școala de Valori – Organizație non-guvernamentală la clasa a III-a, a IV- a, a V-a documentarist Arucsandei Ana-Mirela, p.î.p. Pintilie Oana -Raluca, p.î.p. Lichi Ramona, prof. Florescu Mihaela –Ramona.

 

ACTIVITĂȚI DE VOLUNTARIAT

– activitățile din cadrul proiectului “Fii voluntar, luminează vieți” ne mai putând fi organizate,

în contextul pandemiei  cu virusul 4 SARS-CoV-2.

 

Activitǎţile derulate în anul școlar 2020-2021 au fost variate, complexe, bine documentate, obiectivele propuse au fost atinse, ceea ce denotǎ buna pregǎtire în specialitate şi psiho-pedagogicǎ a cadrelor didactice membre.

                                                                                                                     Responsabil,

 prof. înv. primar Lichi Ramona